Artykuł partnerski27 listopada 2019, 16:59,

Beneficjent rzeczywisty w spółce - kim jest i w jakim celu go zgłaszać?

Beneficjent rzeczywisty w spółce - kim jest i w jakim celu go zgłaszać?

Definicja beneficjenta rzeczywistego zawarta jest w przepisach prawnych - ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Kim jest beneficjent rzeczywisty? Kogo dotyczy obowiązek zgłaszania beneficjenta rzeczywistego i na czym polega zasada należytej staranności?

Beneficjent rzeczywisty - definicja

Beneficjent rzeczywisty jest osobą fizyczną, która sprawuje kontrolę nad wnioskodawcą za pomocą posiadanych uprawnień. Wynikają one z okoliczności faktycznych lub prawnych, które dają możliwość wywierania wpływu na wszelkie działania, które podejmuje wnioskodawca. Beneficjentem rzeczywistym jest zatem:

  • osoba fizyczna, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą,
  • wspólnik spółki osobowej,
  • osoba fizyczna, która jest udziałowcem lub akcjonariuszem klienta (z prawem własności większym niż 25% ogólnej liczby udziałów),
  • osoba fizyczna, która kontroluje osobę prawną (z prawem własności jak wyżej),
  • osoba fizyczna, która zajmuje wyższe stanowisko kierownicze,
  • osoba fizyczna kontrolująca klienta.

Kogo dotyczy obowiązek zgłaszania?

Zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) powinien dokonać każdy członek zarządu spółki. Przesłanie zgłoszenia wymaga podania numeru PESEL. CRBR jest systemem, gdzie gromadzone są informacje o beneficjentach rzeczywistych, czyli osobach sprawujących pośrednią lub bezpośrednią kontrolę nad spółką. Wszystkie nowe podmioty muszą podać dane w trakcie siedmiu dni od dnia wpisu do KRS.

Zasada należytej staranności

Bardzo ważnym wymogiem ustawowym odnośnie instytucji zobowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych jest identyfikacja beneficjentów. Jest to związane z zastosowaniem danych środków bezpieczeństwa finansowego - rejestr ma na celu przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy.

Identyfikacja beneficjenta rzeczywistego, który jest osobą fizyczną odnosi się do ustalenia jego imienia i nazwiska, obywatelstwa, adresu zamieszkania, serii i numeru dokumentu tożsamości oraz numeru PESEL. Identyfikacja beneficjenta, który jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną bez osobowości prawnej odnosi się do określenia danych podmiotu. Są to między innymi; nazwa firmy, forma organizacyjna, adres siedziby lub adres prowadzenia działalności oraz numer identyfikacyjny NIP. Warto zauważyć, że kwestie identyfikacji określa ustawa AML wprowadzająca definicję należytej staranności. Okazuje się, że dane osób fizycznych znacznie łatwiej jest zidentyfikować niż dane osób prawnych.

Konieczne jest zatem dołożenie należytej staranności podczas procesu identyfikacji. Stosuje się odpowiednie środki weryfikacji odnośnie oceny ryzyka, ustala się strukturę własności, kontrolę danego podmiotu i gromadzi się dane odnośnie celu i charakteru stosunków gospodarczych, które są zawierane przez podmiot analizowany.

Wszystkie osoby i firmy będące według ustawy beneficjentem rzeczywistym, zobowiązane są do zgłoszenia swoich danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Podczas identyfikacji stosuje się zasadę należytej staranności.

autor/źródło: keep-going.pl

Napisz komentarz

Informacje22 listopada 2019, 07:31,

Kalorie w sałacie. Sprawdziliśmy ile ich jest

Kalorie w sałacie. Sprawdziliśmy ile ich jest

Sprawdziliśmy kaloryczność sałaty. Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii ma ten produkt czytaj dalej. Kalorie w sałacie pochodzą w 30% z białka, 63% z węglowodanów i 7% z tłuszczy.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Udostępnij. To zainteresuje Twoich znajomych

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z serwisu wszystkoojedzeniu.pl. Odwiedź stronę źródłową aby dowiedzieć się dokładnie ile kalorii ma sałata, ile waży sałata lub poznać jakie wartości odżywcze zawarte są w sałacie, (węglowodany, białko, tłuszcze, indeks glikemiczny, błonnik, gluten itp.)

Możesz także sprawdzić informacje w wersji angielskiej na stronie calories-info.com (link: Lettuce - calories, nutrition and weight)

Przeczytaj też: Ile kalorii ma mięso mielone wieprzowe? Nie uwierzysz

Sałata - kalorie i wartości odżywcze

Sałata zawiera 15 kcal na 100g.

Na przykład średniej wielkości sałata (200 g) to około 30 kalorii (kcal).

Odpowiada to ok. 1% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka o średniej wadze i przeciętnej aktywności fizycznej (Przyjęto dzienne zapotrzebowanie w wysokości 2400kcal).

Aby zobrazować sobie ile to jest, warto zwrócić uwagę, że kalorie które zawiera średniej wielkości sałata (200 g) można porównać do kalorii, które zawiera np. 0.5 jabłka, 1.5 łyżeczki cukru.

Aby spalić taką ilość kalorii potrzebujesz na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 4 minuty, pływać przez 4 minuty lub biegać przez 3 minuty.

Czy sałata tuczy i jak wpływa na odchudzanie?

Zawartość kalorii w sałacie plasuje się na najniższym poziomie wśród wszystkich produktów z kategorii warzyw. Spożywanie sałaty wydaje się być dobrym wyborem dla osób na diecie. Trudno znaleźć mniej tuczące produkty pośród warzyw.

Inne przydatne informacje

Ile białka jest w sałacie?

Liście sałaty zawierają 1.36 g białka na 100g.
Średniej wielkości sałata (200 g) zawiera ok. 2.7 g białka.

Ile węglowodanów jest w liściach sałaty?

Liście sałaty zawierają 2.87 g węglowodanów na 100g.
Średniej wielkości sałata (200 g) zawiera ok. 5.7 g węglowodanów.

Ile waży sałata?

Średniej wielkości sałata (część jadalna po obraniu) waży ok. 200g.

Ile błonnika jest w liściach sałaty?

Liście sałaty zawierają w sobie 1.3 g błonnika na 100g.
Średniej wielkości sałata (200 g) zawiera ok. 2.6 g błonnika. Odpowiada to ok. 9% dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka. ?

autor/źródło: wszystkoojedzeniu.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie