Informacje23 kwietnia 2016, 11:00,

Bajki z Kliszy w Przystanku Kultura

23 kwietnia 2016 roku o godz. 11.00 zapraszamy na Bajki z Kliszy. Miejsce: Przystanek Kultury, Pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Wstęp wolny! Wszechnica Rodzica zaprasza na tradycyjne oglądanie bajek z rzutnika. Organizatorzy informują, że po bajkach dzieci pograją w kapsle, w klasy, poskaczą w gumę i nie tylko. To wszystko na podwórku Przystanku Kultury. Zapraszamy!

BAJKI Z KLISZY W PRZYSTANKU KULTURY

Informacje17 kwietnia 2016, 19:01,

KAMPANIA SEGREGUJESZ I ZYSKUJESZ

Przeciętny Europejczyk produkuje 481 kg odpadów komunalnych rocznie, przeciętny Polak – ok 270 kg/rok. Wytwarzane są więc ogromne ilości odpadów: spożywczych i ogrodowych, budowlanych i rozbiórkowych, górniczych przemysłowych oraz osadów. Poza ilością wytwarzanych odpadów i dążeniem do jej ograniczania, niezmiernie ważne jest gospodarowanie nimi. Stąd też potrzeba realizacji kampanii na terenie miasta i gminy Piaseczno pn. „Segregujesz i zyskujesz”.

KAMPANIA SEGREGUJESZ I ZYSKUJESZ

Celem projektu jest zwiększenie wiedzy mieszkańców Piaseczna na temat celów i korzyści wynikających z funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy Piaseczno, a także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki odpadami, z uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów.

Kampania jest skierowana do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Piaseczno, szczególnie biorących udział w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach, tj. imprez plenerowych, spotkań z ekspertem oraz do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, gdzie będę miały miejsce prelekcje i przedstawienia teatralne.

W ramach zadania do końca maja 2016 r. zostanie przygotowana broszura informacyjna na temat systemu gospodarki odpadami, napisana przystępnym językiem (po polsku i po angielsku), z której będą mogli skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Zostaną w niej przedstawione m.in. dane dotyczące ilości odpadów w Polsce, w UE i na świecie np. w przeliczeniu na jednego mieszkańca, drogi postępowania z odpadami (kompostowanie, spalanie, segregacja, recykling, utylizacja, składowanie), zasady poprawnej segregacji odpadów na terenie gminy, wskazanie różnic pomiędzy spalaniem odpadów w spalarniach i domowych piecach, ekoznakowanie, a także zasady minimalizacji ilości odpadów. Częścią broszury będzie także materiał przygotowany z myślą o najmłodszych, zawierający np. kolorowankę, zagadkę oraz labirynt. Broszura będzie dystrybuowana podczas prelekcji dla uczniów szkół podstawowych, przedstawień teatralnych w przedszkolach, spotkań z mieszkańcami, a także podczas imprez plenerowych, organizowanych w ramach kampanii „Segregujesz i zyskujesz”.

W celu promocji kampanii „Segregujesz i zyskujesz” zostanie przygotowany roll-up, który będzie informował o realizacji zadania i zwracał uwagę mieszkańców, którzy będą brali w wydarzeniach, będących elementem kampanii. Roll-up pojawi się zarówno na imprezach plenerowych, w szkołach, gdzie będą odbywały się prelekcje, przedszkolach, gdzie będą przedstawienia teatralne, a także podczas spotkań z mieszkańcami.

W celu promocji wydarzeń (przedstawienia, prelekcje, imprezy plenerowe i spotkania z mieszkańcami), realizowanych w ramach projektu przygotowane zostaną także plakaty informacyjne. Będą one rozmieszczone w różnych miejscach na terenie gminy – w urzędach, na tablicach informacyjnych, w szkołach i przedszkolach itp.

Elementem promującym selektywną zbiórkę odpadów i recykling będzie spot filmowy, który w sposób interesujący przedstawi zagadnienia związane z gospodarką odpadami (90 s.). Spot będzie zamieszczony na kanale YouTube, stronie internetowej gminy, a także będzie pokazywany w szkołach, przedszkolach i na spotkaniach z mieszkańcami.

Materiałem edukacyjnym powstałym w ramach kampanii będzie także komiks o tematyce odpadowej – edukowanie przez zabawę to bardzo dobry sposób trafić do najmłodszych odbiorców. Komiks w ciekawy sposób opowie o tym, jak należy postępować z odpadami i co można dzięki temu zyskać. Publikacja będzie dystrybuowana podczas spotkań w szkołach i przedszkolach.

W ramach kampanii odbędą się również dwie imprezy plenerowe, promujące selektywną zbiórkę odpadów i recykling (w ich ramach będą miały miejsce warsztaty twórczego wykorzystania odpadów, konkursy plastyczne i inne), spotkania z mieszkańcami (ich celem będzie zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie segregacji odpadów i sposobów postępowania z nimi), a także prelekcje dotyczące odpadów w szkołach podstawowych i przedstawienia teatralne w przedszkolach.

Kampania będzie skierowana do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Piaseczno, zatem jej zasięg jest szacowany na ponad 70 tys. osób.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie