Informacje17 listopada 2012, 00:00,

Akcja Bezpieczny powrót ze szkoły do domu


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Pod takim hasłem piaseczyńscy policjanci przeprowadzili wczoraj akcję dla czterech szkół zlokalizowanych przy głównych ciągach komunikacyjnych w Piasecznie, Zalesiu Górnym i Górze Kalwarii. W ramach akcji rozdawane były dzieciom opaski odblaskowe oraz prowadzone prelekcje bezpiecznego poruszania się po drogach. Złe warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmierzch, a co za tym idzie ograniczona widoczność, piesi i rowerzyści ubrani na ciemno, bez żadnych elementów odblaskowych, poruszający się po nieoświetlonych drogach są niewidoczni. Reflektory samochodu widać nawet z odległości kilku kilometrów, kierowca zaś ma ograniczoną widoczność. Jesienią i zimą warunki na drogach będą coraz gorsze.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

Celem naszych działań jest dążenie do zmniejszenia liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, a także podniesienie świadomości osób pieszych, w tym przede wszystkim dzieci na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze. Policjanci z Piaseczna pozyskali do współpracy firmę przewozową, która ufundowała odblaski. W ten sposób chcemy zachęcić dzieci do noszenia elementów odblaskowych, aby były widoczne na drodze. W tym roku jest to już kolejna akcja rozdawania elementów odblaskowych i kolejne spotkania w szkołach pod kątem bezpiecznych zachowań m.in. na drodze. Prowadzone działania profilaktyczne, mają na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i.in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym ale wszędzie gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU
autor/źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje18 listopada 2012, 00:00,

W stronę nowego - wystawa prac artystów sztuk wizualnych z Piaseczna i okolic w C.H. Auchan


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Centrum Kultury Piaseczno zaprasza na wystawę w Centrum Handlowym Auchan w Piasecznie pt. W stronę nowego. Wystawa prezentuje prace lokalnych artystów sztuk wizualnych. Prace będzie można oglądać od 19 listopada do 5 grudnia 2012 roku. Wystawa W stronę nowego jest próbą prezentacji wybranych artystów z terenu powiatu piaseczyńskiego, którzy zajmują się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi.

W STRONę NOWEGO - WYSTAWA PRAC ARTYSTÓW SZTUK WIZUALNYCH Z PIASECZNA I OKOLIC - GALERIA HANDLOWA AUCHAN PIASECZNO

Na wystawie, będzie można zobaczyć zarówno malarstwo, fotografię, jak i sztukę video i instalację. Podczas wystawy widz będzie mógł skonfrontować się ze sztuką tworzoną "tu i teraz", dotykającą problemów i emocji współczesnego człowieka, i w nowoczesny sposób o nich opowiadającą. Prezentacja jest również zapowiedzią otwarcia nowej przestrzeni wystawienniczej w Przystanku Kultura przy Pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Najbliższy wernisaż i zarazem otwarcie Galerii Przystanek odbędzie się już 2 grudnia 2012 o godz. 18.00 – swoją twórczość zaprezentuje Adela Kaczmarek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie mieszkająca w żabieńcu.

W Centrum Handlowym Auchan Piaseczno, będzie można obejrzeć prace artystów:


PRACA OLI BUCZKOWSKIEJ-PRZE¬DZIK
PRACA OLI BUCZKOWSKIEJ-PRZE¬DZIK

Ola Buczkowska-Przeździk (ur. 1978) - Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie(2004 r.), a także Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w WSFTiT w £odzi. Obecnie jest tam doktorantką. Uczestniczyła w ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także w międzynarodowych projektach fotograficznych: The Promised City(2010) i Shaping Time(2010/2011). Artystka zajmuje się przede wszystkim fotografią, malarstwem i rysunkiem. Mieszka i pracuje w Konstancinie-Jeziornie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.olabuczkowska.com

PRACA ADELI KACZMAREK
PRACA ADELI KACZMAREK

Adela Kaczmarek (ur. 1983) - W 2008 r. skończyła studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Jej dyplom - film animowany pt. "Zatoka" był prezentowany na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Zdobył Grand Prix na Festiwalu Nowych Mediów Pole Widzenia w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Nagrodę Specjalną na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie. W 2011 r. zrealizowała krótkometrażowy debiut filmowy pod tytułem "Słońce w pełni". Poza filmem animowanym zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz arteterapią. Mieszka i pracuje w żabieńcu.

PRACA ANNY PELC
PRACA ANNY PELC

Anna Pelc (ur. 1984) - Artystka, graficzka, ilustratorka. Absolwenta Wydziału Dziennikarstwa UW w Warszawie(2009 r.) oraz Wydziału Grafiki ASP w Warszawie (2011 r.). W 2009 roku studiowała na Universidad der Kunste Berlin. W 2008 roku uczestniczyła w programie Artist in Residence Debrecen na Węgrzech. Pochodzi z Konstancina-Jeziorny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.annapelc.com

PRACA ALEKSANDRA RYSZKA
PRACA ALEKSANDRA RYSZKA

Aleksander Ryszka (ur. 1983) - Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego (dyplom 2007). Laureat Biennale Sztuki Młodych w Słupsku(2006). Stypendysta Programu ,,Młoda Polska’’ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(2010). Laureat Nagrody Artystycznej Powiatu Piaseczyńskiego(2011). Artysta jest reprezentowany przez Galerię Propaganda. Mieszka i pracuje w Konstancinie-Jeziornie i Piasecznie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.aleksanderryszka.com


Tomasz Siwiński (ur. 1982) - Zajmuje się twórczością na polach filmu i malarstwa. W latach 2001 – 2002 studiował na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na ASP w Poznaniu ze specjalnością fotografia. Od 2002 studia na Wydziale Malarstwa oraz w Pracowni Filmu Animowanego Jerzego Kuci ASP w Krakowie(dyplom 2007). W roku 2005 brał udział w programie stypendialnym w Maryland Institute College of Art w Baltimore (USA). Jego filmy były prezentowane na wielu festiwalach w kraju i za granicą, między innymi: w Clermont- Ferrand, Utrechcie, Zagrzebiu, Uppsali, Stuttgarcie oraz na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Członek międzynarodowego stowarzyszenia animatorów ASIFA oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Mieszka i pracuje w żabieńcu. Więcej informacji na stronie internetowej: www.tomaszsiwinski.com

PRACA ARTURA W¡SOWSIEGO
PRACA ARTURA W¡SOWSIEGO

Artur Wąsowski (ur. 1967) - Ukończył Wydział Grafiki ASP w Warszawie (dyplom 1994). Równolegle uprawia malarstwo, grafikę użytkową i artystyczną, rysunek, rzeźbę i ilustrację. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. W latach 2010-2012 Prezes Stowarzyszenia Twórców Sztuk Plastycznych Triada. Mieszka i pracuje w Konstancinie-Jeziornie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.artword.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie