Informacje1 sierpnia 2014, 19:32,

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ks. prałat Władysław Michalczyk - proboszcz, dziekan dekanatu tarczyńskiego, Burmistrz Tarczyna, Towarzystwa Przyjaciół Tarczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie zapraszają na uroczyste obchody 70tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystąpią: Klasyczny kwintet dęty FAVORI w składzie: Sylwia Lorenc - flet, Katarzyna Soja - obój, Konrad Putowski - klarnet, Anna Muszyńska - fagot, Emilian Bońkowski – waltornia Soliści: Małgorzata Urbaniak - Lehmann - sopran, Krzysztof Ciupiński - Świątek – tenor, Prowadzenie - Tomasz Szuran.

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Program uroczystości w Tarczynie:
1 sierpnia (piątek) 2014 r.
Godz. 16.00 - kościół pw. Św. Mikołaja w Tarczynie
- Eucharystia w intencji poległych i żyjących powstańców warszawskich,
Godz. 17.00 - Rynek
- ognisko dla „Płonącej Warszawy”
- złożenie kwiatów pod pomnikiem na Rynku w Tarczynie.
2 sierpnia (sobota) 2014 r.
Godz. 18.30- kościół pw. Św. Mikołaja w Tarczynie
- Koncert pieśni patriotyczno - religijnych.

Informacje1 sierpnia 2014, 20:00,

Spektakl Pamiętam tamten sierpień

1 sierpnia 2014 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu aktorów Teatru Podmiejskiego. Przedstawienie pt.: Pamiętam tamten sierpień, rozpocznie się o godz. 20.00 w wyjątkowym miejscu - na terenie dawnej posesji rodziny Zawadzkich, tu gdzie pisane były m.in. "Kamienie na szaniec", w Zalesiu Dolnym przy ul. Królowej Jadwigi 11. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego przy współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz Biurem Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Piaseczno. Patronat nad Festiwalem Otwarte Ogrody objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.

Spektakl Pamiętam tamten sierpień

Czym jest "Pamiętam tamten sierpień"? Poprawką z historii? Dla wielu. Zbiorem znanych (i mniej znanych) melodii z czasów niemieckiej okupacji? Bez wątpienia. Bolesnym wspomnieniem? Najpewniej. Główny bohater, profesor Warszawski (w tej roli znany aktor Janusz Leśniewski) mówi do swoich wychowanków: "Historia to jakby... wspomnienia." Ta, bez wątpienia niepełna definicja, ma wywołać w uczniach proste skojarzenie i potrzebę sięgnięcia wstecz. Stąd już blisko do korzeni; własnych i cudzych. Scenarzysta widowiska i reżyser, Konrad Materna sięgnął po poezję czasu wojny, ale nie wsparł się jedynie na wielkich nazwiskach, przeciwnie, obok Międzyrzeckiego, Baczyńskiego i Gajcego świeżo brzmią strofy Zdzisława Stroińskiego i "Ziutka" Szczepańskiego, autora dwóch z dziesięciu śpiewanych przez zespół Teatru Podmiejskiego pieśni. Całość Materna uzupełnia własną poezją i prozą, która spaja poszczególne części utworu. W spektaklu udział biorą aktorzy: Janusz Leśniewski, Tomasz Traczyński i Maciej Wilk, pieśniarka Anna Materna, adeptka Małgorzata Jurek oraz sam reżyser. Głównym przesłaniem twórców widowiska jest cytat zaczerpnięty z jednego z artykułów autora "Pamiętam tamten sierpień", który brzmi: "Koniec historii początkiem nicości". Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż miejscem w którym odbędzie się spektakl jest ogród otaczający rodzinny dom Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", słynnego dowódcy "Szarych Szeregów". Impreza stanowi jeden z punktów programu Festiwalu Otwarte Ogrody.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie