Informacje26 lutego 2010, 00:00,

340 LAT PRAW MIEJSKICH GÓRY KALWARII

Dokładnie 26 lutego 1670 roku król Michał Korybut Wiśniowiecki wydał przywilej miejski (na prawie magdeburskim) dzięki, któremu mała, chwastami porośnięta wieś Góra stała się miasteczkiem. Wszytko to możemy zawdzięczać biskupowi poznańskiemu Stefanowi Wierzbowskiemu, założycielowi i fundatorowi naszego miasta, który właśnie tu postanowił wcielić w życie ideę świętego miasta.

Wierzbowski nabył ziemie od Anny Niemierzyny (rok 1666) oraz braci Mikołaja i Konstantego Górskich (1667), którzy byli właścicielami wsi Góra, porośniętej wówczas chwastem i chaszczami, z jedną drogą biegnącą w stronę Czerska i Warszawy, bez kościoła, ulic itd. Wierzbowski zaczyna więc wyznaczać przyszłe ulice, wzorem sanktuariów na planie krzyża, planuje kościoły, rynek. Wszystko to trwa lat kilkanaście. Sprowadza tu zakony: bernardynów, dominikanów, pijarów, marianów i dominikanek. Samo miasto w całości przeznaczone jest dla katolików (zabroniono osiedlać się w nim żydom). W roku 1670 król Michał Korybut Wiśniowiecki wydaje przywilej dla nowego miasteczka. Pojawia się nazwa Nowa Jerozolima oraz herb.

Stefan Wierzbowski zmarł 7 marca 1687 r. w Górze Kalwarii nie doczekawszy zezwolenia papieskiego na objęcie funkcji zwierzchnika Kościoła polskiego. W podziemiach Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górze Kalwarii („Na Górce”), który zbudował, znajduje się krypta ze zmumifikowanymi zwłokami biskupa. Jego imieniem nazwaną jedną z ulic obecnej Góry Kalwarii.

Dziś świętujemy 340 rocznicę nadania praw miejskich! Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, z okazji 340 rocznicy nadania Górze Kalwarii praw miejskich, zaprasza wszystkich mieszkańców Góry Kalwarii, na uroczystą sesję Rady Miejskiej Góry Kalwarii, która odbędzie się 26 lutego 2010 roku (piątek) o godz. 18:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii przy ul. Ks. Sajny 16.

340 lat praw miejskich Góry Kalwarii program uroczystości:
18:00 Otwarcie uroczystej sesji Rady Miejskiej Góry Kalwarii
18:05 Przyjęcie stanowiska w sprawie ustanowienia honorowego odznaczenia: „Zasłużony dla Gminy Góra Kalwaria”.
18:15 Wykład na temat historii nadania praw miejskich miastu Góra Kalwaria.
18:45 Inscenizacja historyczna przygotowana przez młodzież z gimnazjum w Górze Kalwarii.
19:10 Uroczyste rozdanie pamiątkowych medali.
19:25 Zakończenie uroczystej sesji Rady Miejskiej Góry Kalwarii.
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje27 lutego 2010, 00:00,

Koncert szopenowski w wykonaniu zespołu Vocal Sample

Konstanciński Dom Kultury zaprasza mieszkańców 1 marca 2010 roku o godz. 19.00 na koncert zespołu kameralnego Vocal Sample z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Koncertowi będzie towarzyszyć recytacja Marka Frąckowiaka. Koncert odbędzie się w KDK przy ul. Jaworskiego 18. Zapraszamy na koncert szopenowski.

Koncert szopenowski w wykonaniu zespołu Vocal Sample
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna