Informacje8 listopada 2012, 00:00,

3 okazje aby oddać krew i uratować komuś życie

Jeszcze na ten rok oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Piasecznie zaplanował trzy akcje zbiórki krwi na terenie powiatu piaseczyńskiego. Już w najbliższy poniedziałek (12 listopada) odbędzie się zbiórka krwi w Konstancinie - Jeziornie, przy Starej Papierni. Dzień później, we wtorek (13 listopada) odbędzie się zbiórka w Piasecznie przy kościele św. Anny. Natomiast w środę 5 grudnia odbędzie się zbiórka w Górze Kalwarii na parkingu przy jatkach miejskich. Wszystkie zbiórki rozpoczną się o godz. 9:00 i trwać będą do godz. 13:00.

Trzy okazje aby oddać krew i uratować komuś życie / trzy okazje aby zrobić to w tym roku

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
- być wyspanym
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
- ograniczyć palenie papierosów
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu
- pamiętaj o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku! Akcję organizują: Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Kalwaryjska na terenie Gminy Góra Kalwaria.
autor/źródło: Arkadiusz Strzyżewski

Informacje6 listopada 2012, 00:00,

Otwarte Forum Wiedzy - Kto decyduje o mojej śmierci? - Katarzyna Anna Metlerska-Chabiera

Przystanek Kultura Piaseczno zaprasza na wykład Katarzyny Anny Metlerska-Chabiera w ramach Otwartego Forum Wiedzy pt.: Kto decyduje o mojej śmierci? Spotkanie odbędzie się 10 listopada 2012 roku o godz. 16.00, w Przystanku Kultura przy Placu Piłsudskiego 9 w Piasecznie. Projekt programu i komentarze - Hanna Szczepanowska. Zapraszamy na spotkanie do Przystanku Kultura.

OTWARTE FORUM WIEDZY - KTO DECYDUJE O MOJEJ ŚMIERCI? - KATARZYNA ANNA METLERSKA-CHABIERA

Ani lekarze, ani wróżbici nie są w stanie powiedzieć nam, kiedy nastąpi kres naszego życia. Jednak zdarza się, ze sami postanawiamy o tym zdecydować i… popełniamy samobójstwo. W niektórych kulturach to czyn bohaterski, ale u nas – nawet powód do odmowy miejsca na cmentarzu. Dlaczego? Przecież nasze życie jest naszą własnością! Inna sytuacja: ktoś nieuleczalnie chory prosi o skrócenie cierpienia i podanie trucizny. Jeśli spełnimy takie życzenie – będzie to akt miłosierdzia czy zabójstwo? Czy takie sytuacje dadzą się ująć w ramy prawa? Każdy z nas, z pewnością, zmaga się z podobnymi dylematami.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno