Informacje8 listopada 2012, 00:00,

3 okazje aby oddać krew i uratować komuś życie

Jeszcze na ten rok oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Piasecznie zaplanował trzy akcje zbiórki krwi na terenie powiatu piaseczyńskiego. Już w najbliższy poniedziałek (12 listopada) odbędzie się zbiórka krwi w Konstancinie - Jeziornie, przy Starej Papierni. Dzień później, we wtorek (13 listopada) odbędzie się zbiórka w Piasecznie przy kościele św. Anny. Natomiast w środę 5 grudnia odbędzie się zbiórka w Górze Kalwarii na parkingu przy jatkach miejskich. Wszystkie zbiórki rozpoczną się o godz. 9:00 i trwać będą do godz. 13:00.

Trzy okazje aby oddać krew i uratować komuś życie / trzy okazje aby zrobić to w tym roku

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
- być wyspanym
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
- ograniczyć palenie papierosów
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu
- pamiętaj o dowodzie osobistym (oddać krew mogą tylko osoby pełnoletnie).

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku! Akcję organizują: Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Kalwaryjska na terenie Gminy Góra Kalwaria.
autor/źródło: Arkadiusz Strzyżewski

Informacje6 listopada 2012, 00:00,

Jesienne Inspiracje koncert Dominiki Rydz i Weroniki Bochat w restauracji Szara Eminencja

Restauracja Szara Eminencja serdecznie zaprasza mieszkańców na koncert Dominiki Rydz i Weroniki Bochat pt. Jesienne Inspiracje. Koncert odbędzie się w najbliższy piątek 9 listopada 2012 roku o godz. 20.00. Rezerwację miejsc można zrobić telefonicznie, pod numerem telefonu: 885 05 04 05. Szara Eminencja znajduje się przy ul. Sienkiewicza 11 (stare kino) w Piasecznie. Wstęp bezpłatny. Zapraszam na koncert Dominiki Rydz i Weroniki Bochat.

W repertuarze Dominiki i Weroniki znajdują się zarówno polskie, dobrze znane piosenki w nowych aranżacjach, jak i utwory angielskie, dziewczyny wykonują również największe przeboje musicalowe a także swoje własne, premierowe utwory. Prezentowany koncert nie przypadkowo nosi nazwę Jesienne Inspiracje - już za chwilę usłyszymy Dominikę i Weronikę w nieco nostalgicznym, nastrojowym repertuarze, o którym opowiedzą już same wykonawczynie. Dominika i Weronika poznały się w 2002 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie i odtąd tworzą duet wokalny.

Są laureatkami wielu festiwali w Polsce i za granicą, m.in. Festiwalu im. Anny German w Zielonej Górze, Festiwalu im. Anny Jantar we Wrześni czy Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Universong na Teneryfie. W 2004 r. reprezentowały również Polskę podczas Konkursu Eurowizji Dziecięcej w Lillehammer w Norwegii. Weronika przez 6 lat była solistką Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie można było usłyszeć Ją m.in. w musicalu Nędznicy, Upiór w operze czy Akademia Pana Kleksa. Dominika jest absolwentką Szkoły Muzycznej, jednak, pomimo zamiłowania do śpiewu, równolegle, wybrała studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Poza śpiewaniem, dziewczyny również uczą wspólnie – są trenerkami wokalnymi Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych Śpiewaj i Tańcz i prowadzą zajęcia z uzdolnioną wokalnie młodzieżą. Więcej informacji: facebook.com/rydz.bochat
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno