Informacje21 marca 2007, 00:00,

21 marca Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza

Jak ogólnie wiadomo pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Pomijając zagadnienia z geografii takie jak fakt, że właśnie w tym dniu następuje zrównanie dnia z nocą, zrobimy sobie małą powtórkę z polskich tradycji. A jedną z chyba najbardziej znanych jest staropolska tradycja topienia Marzanny. Najczęściej Marzannę topią uczniowie, wraz z nią odrzucając szkolne boleści. Jednak najczęściej 21 marca uczniowie zajmują się innymi rzeczami (jak np.: uciekanie z lekcji), ponieważ wtedy właśnie świętujemy Dzień Wagarowicza.

Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza
kliknij aby powiększyć

Dzień wagarowicza zastąpił tradycyjne obrzędy topienia Marzanny. Już od wielu lat jest to dla uczniów dzień szaleństwa, zabawy i wolności od szkoły. 21 marca ma być śmiesznie i kolorowo. W dzień wagarowicza na odrobinę szaleństwa mogą pozwolić sobie wszyscy. Dlatego chętnie przebierają się nie tylko uczniowie. Pomysłów na spędzenie tego niepisanego święta jest niemal tyle, ile uczniowskich głów. Te, które najbardziej podobają się młodym, nie zawsze niestety, budzą zachwyt rodziców czy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów dyrektorów i nauczycieli.

Czy wiecie jak wasze dzieci spędzają pierwszy dzień wiosny? Może nasz serwis odwiedza również młodzież z powiatu piaseczyńskiego i opisze nam jak spędzają dzień wagarowicza? Czekamy na Wasze komentarze.

źródło zdjęcia: www.100lat.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:

Informacje17 marca 2007, 00:00,

Koncert hip-hopowy w Kinie Uciecha w Górze Kalwarii

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii zaprasza na koncert hip-hopowy, który odbędzie się w środę 21 marca 2007 roku, o godzinie 19:00 w Kinie Uciecha. Koncert jest pod hasłem: Obudź się już wiosna! Podczas koncertu zagrają: Racjonalne Użycie Dźwięku (funk, reggae, hip hop), oraz Afro Kolektyw (organiczny hip hop jazz). Wstęp na koncert hip-hopowy jest za darmo!

Koncert hip-hopowy w Górze Kalwarii

Zespół Racjonalne Użycie Dźwięku gra: funk, reggae, hip hop. W skład zespołu wchodzą: Tomek "Tomi" Miądowicz (gitara basowa), Krzysiek "Chris" Stasielowicz (adaptery, wokal), Marek "Jusic" Jusiński (perkusja), Andrzej "Paha" Paszka (gitara elektryczna), Irek "GieTeKa" Gutowski (wokal).

Zespół Afro Kolektyw gra: organiczny hip hop jazz. W skład zespołu wchodzą: afrojax (mikrofon, beatmaszynka), Chibowski Mariusz (bas), Szturomski Michał (gitara), Wośko Miłosz (klawisze). Więcej informacji o zespole Afro Kolektyw możecie przeczytać na ich stronie internetowej: afrokolektyw.elysium.pl.

źródło plakatu: gorakalwaria.net
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria