Informacje21 marca 2007, 00:00,

21 marca Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza

Jak ogólnie wiadomo pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Pomijając zagadnienia z geografii takie jak fakt, że właśnie w tym dniu następuje zrównanie dnia z nocą, zrobimy sobie małą powtórkę z polskich tradycji. A jedną z chyba najbardziej znanych jest staropolska tradycja topienia Marzanny. Najczęściej Marzannę topią uczniowie, wraz z nią odrzucając szkolne boleści. Jednak najczęściej 21 marca uczniowie zajmują się innymi rzeczami (jak np.: uciekanie z lekcji), ponieważ wtedy właśnie świętujemy Dzień Wagarowicza.

Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Wagarowicza
kliknij aby powiększyć

Dzień wagarowicza zastąpił tradycyjne obrzędy topienia Marzanny. Już od wielu lat jest to dla uczniów dzień szaleństwa, zabawy i wolności od szkoły. 21 marca ma być śmiesznie i kolorowo. W dzień wagarowicza na odrobinę szaleństwa mogą pozwolić sobie wszyscy. Dlatego chętnie przebierają się nie tylko uczniowie. Pomysłów na spędzenie tego niepisanego święta jest niemal tyle, ile uczniowskich głów. Te, które najbardziej podobają się młodym, nie zawsze niestety, budzą zachwyt rodziców czy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów dyrektorów i nauczycieli.

Czy wiecie jak wasze dzieci spędzają pierwszy dzień wiosny? Może nasz serwis odwiedza również młodzież z powiatu piaseczyńskiego i opisze nam jak spędzają dzień wagarowicza? Czekamy na Wasze komentarze.

źródło zdjęcia: www.100lat.pl
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu powiat piaseczyński Piaseczno
Tematy:

Informacje21 marca 2007, 00:00,

Linia nocna do Piaseczna - urzędnicy nadal analizują

Jak podaje serwis Gazeta.pl na początku maja autobusy nocne wyjadą poza Warszawę, m.in. do Piastowa, Pruszkowa czy Legionowa. Władz niektórych miast, np. Piaseczna, jeszcze się zastanawiają, czy warto płacić za kursy nocne. W Piasecznie tłumaczą, że muszą jeszcze przemyśleć propozycje stołecznych urzędników.

Autobusy nocne - Dworzec Centralny Warszawa
kliknij aby powiększyć

- Do nas dojeżdża już prywatna nocna linia autobusowa. Gmina nic do tego nie dopłaca. Nie wykluczamy jednak, że dla niektórych pasażerów bardziej korzystne byłoby podróżowanie autobusami warszawskimi, bo jeśli mają bilety sieciowe, nie musieliby kupować dodatkowych. Propozycję stolicy muszą przeanalizować radni - mówi Daniel Putkiewicz z biura prasowego piaseczyńskiego magistratu.

Osoby zainteresowane pełną treścią informacji, w której można przeczytać również o innych liniach nocnych - zapraszamy do informacji: miasta.gazeta.pl/warszawa

zdjęcie: enenzi
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno