Informacje12 kwietnia 2011, 00:00,

17 kwietnia Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W Niedzielę Palmową - 17 kwietnia 2011 roku o godz. 15.00 - powtórnie Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę i da wyraz wielkiego zamiłowania do wielkopostnej tradycji wspólnego doświadczania męki pańskiej, zapoczątkowanej tu już w XVII wieku. Zapraszamy wszystkich na niezwykłe, uliczne widowisko misteryjne, podczas którego widzowie będą mogli przeżyć i odczuć emocje ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

Pasja rozpocznie się, jak przed wiekami, od wręczenia Piłatowi przez Burmistrza miasta wyroku skazującego Jezusa. Dekret Piłata odczytany zostanie przez obecnego Burmistrza Góry Kalwarii, tuż po zakończeniu historycznego wstępu, którego dokona znany bard i poeta Jacek Kowalski. Organizatorzy - Bractwo Męki Pańskiej - zadbali o wydobycie z archiwalnych ksiąg miejskich autentycznego odpisu dokumentu z 1761 r., skazującego Jezusa na śmierć. Dekret ten, stylizowany na ówczesny miejski akt sądowy, ma choć na chwilę przenieść uczestników misterium w odległą przeszłość, do czasów, gdy Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium kalwaryjskim na terenie Polski. Pomogą w tym zastępy aktorów i statystów (około setki), którzy przebrani w historyczne stroje, uzbrojeni w proporce, tarcze i miecze dadzą z siebie wszystko, aby przekazać głębokie emocje i wzruszenia. Nie zabraknie również pieśni pasyjnych, które towarzyszyć będą każdej stacji drogi krzyżowej. O oprawę muzyczną widowiska zadba na żywo zespół Monogramista JK, pod kierownictwem Jacka Kowalskiego, który jest również autorem tekstów pieśni i nowego, rymowanego scenariusza misterium.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

Powrót do korzeni. Odrodzenia zapomnianej formy teatralnej, jaką są paraliturgiczne, plenerowe widowiska teatralne, dokonała w zeszłym roku grupa osób działająca społecznie w Bractwie Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywie Młodych w Górze Kalwarii. Dopracowując i ulepszając przez ostatnie miesiące plan misterium, zabiegała o większy rozmach, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i wierności tradycji górnokalwaryjskiej. Pasję, rozgrywaną w miejskiej przestrzeni przed ratuszem, poszerzono nie tylko o część historyczną ale też o dodatkową scenę, której bohaterem będzie Szymon Piotr wypierający się swojego Nauczyciela. Zaproszono do współpracy aż 20 legionistów rzymskich z międzynarodowego stowarzyszenia Legio XXI Rapax, którzy utorują Chrystusowi przejście w cierniowej koronie. Dodatkowo, odczytany przez Burmistrza miasta Dekret Piłata, zaakcentowany zostanie wystrzałem z armatki krakowskiego Bractwa Kurkowego. W spektaklu weźmie udział też oślica Jagoda, przywieziona z Czarnego Lasu, na której pojedzie Kajfasz.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

Zastępy wolontariuszy dla wspólnej idei. Od strony finansowej misterium wspiera Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, prywatne firmy oraz sami mieszkańcy, którzy dorzucają swoją cegiełkę podczas niedzielnych kwest. W przedsięwzięcie zaangażowana jest cała rzesza wolontariuszy, przygotowujących kostiumy (Joanna Woroniecka - Gucza 693 760 347), dekoracje (Stanisław Kochański), organizująca sceny - tzw. mansjony i nagłośnienie (Konrad Mojsa 607 753 512). Aktorzy-amatorzy, pod kierunkiem reżysera przedsięwzięcia, £ukasza Głodka (508 785 252), szefa Młodzieżowej Inicjatywy Teatralnej, pracują pilnie nad układem scenicznym. Nad religijnym aspektem czuwa zaś Ks. Wojciech Skóra (507 465 043)- Marianin, kustosz sanktuarium Bł. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach. Wszystko spina prezes zarządu Bractwa Męki Pańskiej Maciej Marchewicz (784 207 979), organizujący również Orszak Trzech Króli w Warszawie.
autor/źródło: Biuro Prasowe Misterium Męki Pańskiej www.kalwaria-mazowiecka.org

Napisz komentarz

Informacje12 kwietnia 2011, 00:00,

Rajd rowerowo pieszy Szlakiem Naszej Historii - Lesznowola


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Światowy Związek żołnieży Armii Krajowej organizuje 16 kwietnia 2011 roku Rajd Rowerowo Pieszy SZLAKIEM NASZEJ HISTORII. Rajd odbywa się na terenie gminy Lesznowola i Raszyn. Współorganizatorami wydarzenia jest Gmina Lesznowola, GOK Lesznowola, ZOPO. Opiekunem Rajdu jest pan Andrzej Hofman. Szczegółowe informacje na temat Rajdu tylko pod nr. tel. 668 499 774

RAJD ROWEROWO PIESZY SZLAKIEM NASZEJ HISTORII
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie