Informacje11 sierpnia 2009, 00:00,

15 sierpnia odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci bohaterów wojny polsko-sowieckiej – mieszkańców Piaseczna, poległych w 1920 roku. Odsłonięcie tablicy nastąpi 15 sierpnia przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Sienkiewicza w Piasecznie. Inicjatorem, realizatorem i organizatorem uroczystości jest Zarząd Stowarzyszenia Prywatnych Właścicieli Nieruchomości Piaseczna.

Program uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej bohaterów Piaseczna biorących udział w Bitwie o Warszawę w 1920 r. Cud Nad Wisłą:
9.45 Zbiórka uczestników na placu cmentarnym zabytkowego Kościoła Parafialnego. 15 minutowy koncert pieśni patriotycznych. Występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej.
10.00 Msza św. za Ojczyznę. Mszę koncelebruje ks. Henryk. Pieśni kościelno - patriotyczne na początku mszy i na końcu. Tenor operowy.
11.00 Przejście uczestników do ogródka niepodległościowego na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza.
11.15 Objęcie warty przez OSP i harcerzy.
11.20 Przemówienia okolicznościowe.
11.35 Wykonanie Hymnu Narodowego przez orkiestrę dętą. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy. Tablica upamiętnia poległych na polu chwały bohaterów - ochotników walk w obronie Warszawy: Kołonieckiego Waldemara, Pułkę Stefana, Pułkę Waleriana, Delmana Henryka, Rogozińskiego Władysława, Pawłowskiego Lucjana, Gurkier Majera, Rowińskiego Aleksego, Lendziszewskiego Ignacego, Złotogórę Idel, Zawiślaka Ignacego, Dutkiewicza Władysława, Zagańskiego Juliana, Modrowskiego Władysława, Miksztę Władysława, Chrostkiewicza Henryka, Zielińskiego Jana, Wasiewicza Jana, Regnera Feliksa, Krawczyka Mariana, Ostaszewskiego Jana.
11.50 Oddanie hołdu minutą ciszy. Pieśń ” Śpij kolego w ciemnym Grobie” w wykonaniu orkiestry.
12.00 Modlitwa Anioł Pański. Pieśń Maryjo Królowo Polski w wykonaniu zebranych i orkiestry.
12.00 Koncert orkiestry Dętej - pieśni patriotyczne.
12.30 Zakończenie uroczystości. Podziękowanie darczyńcom i uczestnikom uroczystości.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje11 sierpnia 2009, 00:00,

PIELGRZYMI 1944 widowisko historyczne w Konstancinie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Burmistrz i Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zapraszają na widowisko historyczne w 65. rocznicę Powstania Warszawskiego PIELGRZYMI 1944, które odbędzie się w najbliższą sobotę 15 sierpnia 2009 roku o godzinie 19:30 w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym. W widowisku dział biorą: aktorzy: Ewa Kania, Krystyna Kozanecka, Jolanta Litwin-Sarzyńska, Natalia Sikora, Grażyna Wolszczak, Jerzy Dominik, Roman Kołakowski, Paweł Lipnicki, Wojciech Machnicki, Tomasz Steciuk młodzież – soliści: Hanna Daniszewska, Magda Wasylik, Ola Wierzba, Wit Apostolakis-Gluziński, Krzysztof Godlewski, Jan Rotowski, Maciej Rotowski, Wojciech Rotowski Chór Ludowy z Kawęczynka, Konstancińska Orkiestra Rondo, dzieci i młodzież z Konstancina-Jeziorny. Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski. Produkcja muzyczna: Maciej Marchewka. Kostiumy: Tatiana Kwiatkowska.

PIELGRZYMI 1944 to autorska opowieść Romana Kołakowskiego o bohaterach Powstania Warszawskiego, o żołnierzach AK i innych ugrupowań walczących Stolicy, o ludności cywilnej i dzieciach Warszawy. Narracja oparta jest o śpiewy modlitewne zanoszone podczas pielgrzymki na Jasną Górę za kolejne walczące dzielnice Warszawy. Spektakl zostanie wystawiony w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w rocznicę „Cudu nad Wisłą” i w Święto Wojska Polskiego. Najnowsze badania dowodzą, że nawet podczas niemieckiej okupacji, nawet w dniach Powstania Warszawskiego, nie została przerwana tradycja pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę z Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego, kilkunastoosobowe grupy pielgrzymów przedzierały się z okolic Konstancina, Jeziorny, Tarczyna, z okolic Lasku Sękocińskiego i 15 sierpnia 1944 roku dotarły do Częstochowy. Warto przypomnieć także, że legendarna staromiejska Reduta Matki Boskiej Częstochowskiej nigdy nie została zdobyta przez Niemców, a po upadku Powstania Częstochowa przyjęła tysiące uchodźców ze Stolicy. Także władze Polskiego Państwa Podziemnego zostały przeniesione na Jasną Górę… W widowisku historycznym, obok znakomitych aktorów i muzyków, wystąpią także amatorskie zespoły artystyczne związane z Konstancinem-Jeziorną, młodzież i dzieci.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Konstancin

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie