Informacje29 sierpnia 2012, 00:00,

1 września zapraszamy na uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Centrum Kultury w Piasecznie, Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Parafia Św. Anny w Piasecznie, Akcja Katolicka, Weterani Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koło w Piasecznie, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, ZHP Hufiec Piaseczno serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 1 września 2012 roku. Miejsce: Cmentarz Parafialny przy ul. Kościuszki w Piasecznie.

73 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ I AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKę

Program obchodów upamiętniających wybuch II wojny światowej
godz. 17.30 Kwatera Wojenna 1939 - 1945, Cmentarz Parafialny, ul. Kościuszki
- Hymn Narodowy - Piaseczyńska Orkiestra Dęta, Chór Lira,
- Msza św. polowa,
- wystąpienia okolicznościowe,
- złożenie wiązanek,
- pieśni patriotyczne - Piaseczyńska Orkiestra Dęta, Chór Lira.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje29 sierpnia 2012, 00:00,

Podsumowanie Festiwalu Otwarte Ogrody 2012

Festiwal Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym już za nami. Gośćmi specjalnymi byli Attaché Węgier pan Imre Molnar, a także były ambasador Węgier pan Akos Engelmayer. Na inaugurację V edycji Festiwalu wybraliśmy ogród związany z historią Zalesia. W willi Jastrzębiec przy ul. Dębowej 3 w czasie okupacji mieszkali oficerowie węgierscy, a w okolicy w 1944 r. prowadzono rozmowy generałów węgierskich z dowództwem AK dotyczące pomocy Powstańcom. Przy współpracy z Ambasadą Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury przygotowaliśmy wystawę poświęconą historii stosunków polsko-węgierskich oraz wystawę o polskich uchodźcach na Węgrzech. Ambasadę Węgier w Polsce reprezentował Attaché p. Imre Molnar. Obecny był także były ambasador Węgier p. Akos Engelmayer oraz gość specjalny minister Zieliński, naoczny świadek wydarzeń sprzed 68 lat. Spotkanie uświetnił występ wokalnego zespołu Sonos z Budapesztu z programem muzyki dworskiej z Anglii, Francji, Niemiec i Włoch. Goście i uczestnicy festiwalu mogli skosztować węgierskiego wina i oryginalnego leczo.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM 2012

Atrakcją tegorocznego festiwalu był ogród profesora Adama Myjaka, znakomitego rzeźbiarza, rektora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Fantastyczny ogród i wkomponowane w otaczającą zieleń rzeźby oczarowały wszystkich uczestników. Na późne sobotnie popołudnie artyści z Węgier przygotowali II część koncertu, tym razem w klimacie jazzowym. Ich świetne głosy wspaniale brzmiały w ogrodowej scenerii. Na zakończenie wyświetliliśmy I część „Eroiki” komedii Andrzeja Munka nawiązującej do tematu rozmów Polaków z Węgrami w Zalesiu oraz unikatowe archiwalne filmy z czasów okupacji.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM 2012

W niedzielne przedpołudnie pomimo padającego deszczu oprowadziliśmy po ciekawych zakątkach Zalesia kilku amatorów architektury lokalnej. Następnie festiwalowi uczestnicy zawitali do gościnnego ogrodu pp. Elżbiety i Wiktora Nowotków, aby obejrzeć piękne fotografie Wiktora i jego przyjaciela Jerzego Olka. Pomimo angielskiej pogody goście dopisali, a dla amatorów Teatrzyku Gagatki Beatki wspaniali gospodarze udostępnili swój salon. Popołudnie, już przy dobrej pogodzie, mogliśmy spędzić w ogrodzie pp. Agnieszki i Karola Kempów przy al. Kalin 26. Tam w scenerii urokliwego dworku polskiego z przyjemnością słuchaliśmy mazurków Chopina delektując się muzyką w pięknym otoczeniu. Tegoroczne Otwarte Ogrody dały nie tylko możliwość poznania kolejnych interesujących miejsc i ciekawych ludzi, były wyjątkowe dzięki współpracy i ogromnemu zaangażowaniu Ambasady Węgier w Polsce.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM 2012

Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego składa podziękowania wszystkim właścicielom ogrodów, którzy udostępnili swoje posesje, zaprezentowali swoją wiedzę, sztukę, swoje kolekcje i pamiątki rodzinne. Dziękujemy przedstawicielom Starostwa Powiatowego i Radnym Powiatowym za przyjęcie zaproszenia. Szczególnie chcemy podziękować za pomoc, również organizacyjną Radnemu panu Piotrowi Kandyba. Dziękujemy za pomoc przy wypożyczeniu sprzętu Urzędowi Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury, dziękujemy wszystkim sponsorom i patronom festiwalu. Dziękujemy naszym Koleżankom i Kolegom, mieszkańcom Zalesia za zaangażowanie i nieocenioną pomoc.

FESTIWAL OTWARTE OGRODY W ZALESIU DOLNYM 2012

Więcej zdjęć z Festiwalu Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym, można obejrzeć na stronie internetowej: www.zalesie-dolne.pl Zapraszamy na festiwal za rok!
autor/źródło: Rada Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego www.zalesie-dolne.pl